‪...‬טוען
 

בנייה אקולוגית

 

איתן רוזנברג ירוק 2000 חנה לבנה אדריכלות נוף

 

 

הטבע הוא מה שלבנו יודע
ופינו ידל מלבטאו
עד מה רפת אונים בינתנו
לנוכח פשטותו

(
אמילי דיקנסון)

שכונה אקולוגית באבטליון

מאת : חנה לבנה ואיתן רוזנברג

הישוב אבטליון נמצא במפנה הדרומי של רכס הרי יודפת, משקיף לבקעת בית נטופה ומוקף בחורש טבעי של אלון מצוי צפוף ועשיר. נקודת המוצע לתכנון השכונה היא נקודת המבט של קיימות, שהתפיסה העומדת ביסודה היא כבוד לאדמה ולאדם. הכוונה לחיים בהרמוניה עם האדמה והטבע ושמירת המשאבים המתכלים של כדור הארץ.

 


Image

 

 

תכנון כזה של שכונה דורש ויתור מסוים מצד התושבים. מאחר ובאו להתיישב בשטח הררי משופע לא יוכלו לגור במפלס אחד ולקבל גינה מפולסת. אולם התוצר הוא ייחודי, מותאם ומושרש בסביבה הטבעית הגלילית ובסופו של דבר תורם לרווחתם ולאיכות חייהם בחינת חיים בחיק הטבע, שטחים ירוקים עשירים מתחילת הדרך והסיפוק מתחושת התרומה לעולם והשמירה על כדור הארץ.

להלן יפורטו הנושאים בהם נעשה ניסיון לממש את הרעיונות של שימור המשאבים המתכלים והתחשבות בסביבה:

עבודות עפר

במגמה לצמצם למינימום את עבודת העפר בשכונה למינימום , בפרט את החציבה בסלע ופינוי החומר העודף מוקם הכביש כך שמרכזו בגובה פני הקרקע הטבעית. צידו התחתון נתמך על ידי קיר תומך עד גובה פני השטח הטבעיים.

עבודות העפר במגרש נעשות רק על פי תכנית הבית תוך השארת שטחים במגרש שאינם בנויים במצבם הטבעי מבחינת גובהם והצמחייה מכסה אותם. הנגיעה במגרש היא רק היכן שחייבים לבנות. עם סיום הבניה קיימים במגרש שטחים ירוקים שנשמר בהם חורש האלון המצוי.

גינת הבית מתוכננת בהתאמה לשטח הטבעי- טרסות, חצרות קטנות מוקפות חורש טבעי וכד.

 

תכנית קטע טיפוסי:

Image  

בתים צמודי קרקע בתים צמודי קרקע הם מזמן רק מטבע לשון לווילה ארצישראלית מצויה. בדרך כלל הם אינם צמודי קרקע כי אם צמודי מדרגה חצובה בסלע ההר. נוצרת מחצבהשלובן משטחי החציבה בה ומדרונות המילוי בוהק למרחוק לשנים רבות. בשכונה זו הכוונה לצמוד קרקע אמיתי. העמדת הבית צמוד לפני הקרקע הטבעית מתאפשרת בשיפועים כאלה בזכות הדירוג . לבית שני מפלסים או יותר, בהפרש של קומה ביניהם. כך גם ניתן להשתמש בחללים הנוצרים עקב השיפוע לקומת עמודים או לקומת מרתף במקום למלא אותם בעפר. כך גם נוצרים בתים עם אפשרויות מגוונות לתכנון מודולארי כמו גג שטוח של מפלס קומת קרקע המשמש

כמרפסת וניתן גם להפוך אותו לחדר נוסף בעת הצורך בהרחבה. כל מפלס יש לו גישה לשטח הטבעי הסמוך אליו. יש אפשרות ליצירת חצרות הרריות קטנות מגוונות, נישות ספונות סלע שבהן הגינון מינימליסטי והן מתחברות לחורש הטבעי שנשמר. כך גם גן הבית הופך למקום מגוון שיש בו שבילי טיול פינות וחצרות שונות ונגישות ישירה ופשוטה לחורש הטבעי שבחוץ. במגרשים שמעל הכביש נוצרת אפשרות לקומת מרתף נגישה ללא מדרגות.

 

חתך טיפוסי

Image  

נצפות- התרומה היא לא רק לתושבי השכונה החדשה אלא גם לכלל. הבניה המתוכננת באבטליון מביאה לכך שמרכסים הצופים על השכונה, כמעט שלא יבחינו בבניה. לא נוצרת מחצבהשלובנה בוהק למרחוק למשך שנים רבות. ייקח מעט זמן שהצמחייה תשתקם ועד שכל עבודות הפיתוח יסתיימו. אבל בהמשך הנצפות של השכונה מבחוץ, תהייה כחוויה חיובית ומסקרנת ולא כמפגע יהיר ובוטה על רכס הרי יוטבת הייחודי והעשיר בערכי טבע ונוף.

 

 

 

 

 

אי הפרה של שטחים ציבוריים פתוחים

בשטחים הציבוריים שקיימים בשכונה נעשה תכנון עדין ומתחשב שמטרתו השארת החורש הטבעי והסתמכות עליו. מפתחים היכן שמתחייב לשלב מתקן משחקים בנגישות לכולם ובבטיחות. בהמשך שטחים אלו יטופחו על ידי שילוב בחורש הטבעי של צמחיה ים תיכונית הכוללת עצי בוסתן, צמחי תבלין בושם ומרפא. מתקיים כאן המשולש הסביבתי :מינימום הפרה של האקולוגיה הטבעית- תורם למינימום השקעה ושניהם תורמים למקסימום הנאה ורווחה לקהילה ולסביבה.

 

תכנון ובקרה צמודים על עבודות התשתיות, נגיעה מינימאלית -“רק היכן שצריךוהשארת שטחי אל- געת

טיבען של עבודות פיתוח קרקע ותשתיות ציבוריות שהן גולשות ומתמתחות על פני שטחים נרחבים יותר מאשר הן מחויבות. עודפי עפר נשפכים בשולי כל חציבה. חומרי בנין, סלעים ומצעים מאוחסני עג שטחים של חורש טבעי המיועדים להיות שטח ציבורי פתוח. בשכונה זו יסומנו בבירור השטחים המיועדים לשימור במגרשים ובשטחים הציבוריים. כל הגורמים הפעילים בשטח מודעים לחשיבות השימור ולצורך לעבוד רק בתחום התשתיות אותן מפתחים.

בנוסף סביב כל בית מגורים ובשטחים הציבוריים ישנה הנחיה מחייבת שלא לפגוע במסלע בקרקע ובצמחיה הטבעיים. דבר זה גורם לכך שכיסים של תצורת הקרקע והצומח המקומיים המקוריים נותרים ללא פגע והם מהווים את העוגן שסביבו ירקמו גני הישוב ושטחיו הפתוחים.

החורש הטבעי הקיים היום , שבחלקו מדוכא על ידי רעיה ועל ידי יובש מסוים בגלל המפנה הדרומי יעלה ויפרח יגדל וישגשג בחסות משמורת התושבים, ועם קצת אהבה ומים יגיע לממדים גדולים בזמן קצר.

החיץ הירוק הזה חוצץ בין מגרשים שכנים, שומר על פרטיות בין שכנים, חוסך השקעות במסלעות קירות תומכים וגדרות, אדמה גננית, צמחיה חדשה ולמעשה מביא את הטבע עד פתח הבית.

 

מיעוט בקירות תומכים ומסלעות:

קירות תומכים הם אותם קירות אבן הנפוצים כל כך בשכונות באזורים ההרריים.הם תומכים ומיצבים את המדרונות ומאפשרים פילוס של קטעים בכבישים ובאזורים אחרים. בשכונה זו ההיצמדות לקרקע טבעית מביאה לצמצום עבודות העפר ולהקטנת הצורך בקירות תומכים ובמסלעות ובכל מקרה להקטנת הפרשי הגובה הנוצרים. בנוסף המסלע באבטליון הוא סלע גיר קשה המאפשר להשאיר את החציבה חשופה ללא בניית קיר או המסלעה. יש כאן חיסכון משמעותי בחומרי בניה ובכסף. החציבה נעשית בצורה לא אחידה, נשמרות נישות קטנות עם אדמה וכך נשמרת התבנית המקורית של ההר ונשאר קסמו: בסלע מציצה כלנית, ורקפת

וזמזומית....ונבט של אלה וציץ של אשחר. לכולם יש מקום וכולם יצמחו להיות תכסית טבעית בתוך השכונה.

 

הרחוב והסובה בקצהו

הרחוב מתוכנן כמקום המיועד לאנשים. משולבים בו אלמנטים של מיתון תנועה ויש בו מרחבים למפגשים קהילתיים: לעצירה, ישיבה, תצפית לנוף ויציאה רגלית ליערות ולמרחבים הפתוחים בחוץ.

 

על פי התבע בקצה הכביש מתוכננת סובה שקוטרה מעל 35 מסובה זו צומצמה מתוך מגמה להקטין שטחי ריצוף ובעיקר להפחית את החציבה ואת הפרשי הגובה שנוצרו בשל יצירת משטח גדול בשטח הררי משופע. שני מגרשים לצד הסובה צורפו לרחוב העליון ובכך בוטל הצורך להתגבר על הפרש גובה של כ- 9 מ בינם לבין הרחוב. כך גם נוצר שטח פתוח איכותי ורציף לצד הסובה.

הסובה מתוכננת ככיכר הכפר- שטח מרוצף , ממותן תנועה , שטח שמשדר למכוניות האטה וזהירות ומיועד לשהייה של אנשים. – מרכז איכותי ובטוח לשכונה. מקום להתכנסות שכונתית ומשחק לילדים. התכנון כולל פינת פעוטות, בוסתן עצי פרי מקומיים, שביל עיזים מתפתל למרגלות מצוק אמפי תיאטרון קטן עם במה המשמש כפינת התכנסות ומקום לחגיגת אירועים ולאירוח.

התאורה: מיקום וסוג גופי תאורת רחובות מונעי זיהום אור פנימי וחיצוני.

נגר עילי: כל השכונה מתוכננת באופן המנתב את מי הנגר העילי לערוגות צמחייה או להחדרה לקרקע. השטח הציבורי הפתוח שבמרכז השכונה מקבל חלק גדול ממי הנגר של הרחוב. המים ניגרים מטרסה לטרסה כשבכל טרסה הם מושהים באמצעות שיפוע הפוך ובור החדרה. גם במדרכות בערוגות ולצד עצי הרחוב יש אלמנטים ופרטים מיוחדים לקליטת מים.

צמחיה שימוש בצמחיה מקומית, גלילית . רובה מבוססת על החורש הטבעי הקיים והיא חסכונית במים ובודאי בתחזוקה.שילוב עצי צל רבים לאורך המדרכות והשבילים.

שימוש בצמחי תועלת בגינון הציבורי כולל עצי בוסתן, עצי פרי צמחי תבלין מרפא ובושם. וכמו כן שימוש בצמחים מזמיני ציפורים ופרפרים.

חומרי גמר- במידת האפשר שימוש בחומרי גמר טבעיים מקומיים ובפרט באבן טבעית בצורות שונות: קירות , סלעי ישיבה, פסי אבן, אבני גן , חיפוי משטחי גינון ושהיה ברסק עץ ושימוש בחמר מקומי גרוס לחיפוי , מילוי וכד.

בניה ירוקה

על אף שמאמר זה עוסק בתכנון השטחים הפתוחים של השכונה הכוונה היא שבתי השכונה יתוכננו גם הם על פי עקרונות הבניה הירוקה.

עקרונות אלו כוללים:*

  • יצירת מוטיבים חוזרים בארכיטקטורה של הבתים באופן שלא ייווצר ערב רב של סגנונות ומופעים. הכוונה לתצורות מוסכמות וגוונים שישתלבו באופן הרמוני.

  • יצירת חללים בחצר הפרטית המותאמים לאגירת מי הגשמים ושימוש בהם ( לדוגמא החלל הנוצר מתחת לחניה התלויה בבתים שמתחת לרחוב)

  • מחזור מים אפורים ושימוש בהם להדחת אסלות ולהשקיה.

  • שימוש בחומרי בניה טבעיים , מקומיים מתחדשים במידת האפשר ובחומרים בריאים.

  • שימוש באנרגיה מתחדשת: שמש ורוח .

  • תכנון אקלימי- בידוד הבית- קירות גג וריצפה כדרך לחיסכון באנרגיה לחימום ולקירור, קירור פאסיבי, הזרמת אויר באמצעות מיקום נכון של פתחי אוורור, שימוש מקסימאלי

בתאורה טבעית חימום עי השמש – כל זאת על ידי העמדת הבית ופתיחת פתחים בצורה הנכונה ובכיוון הנכון.

  • שילוב אמצעים להפרדת פסולת ויצירת קומפוסט.

  • שימוש בצמחיה – להצללה, קירור באידוי, שבירת רוח, ויסות רעש.

Show php error messages